Dereotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dereotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu, Anavatanı Avrupa'nın güneyi, Asya'nın ise batısı olan bir bitki türüdür. Ülkemizin ise birçok yerinde yabani ot olarak yetişir. Fakat bazı zamanlarda seralarda da yetiştirildiği görülmektedir. Maydanozgiller familyasından gelmektedir. Kökleri İ şeklindedir ve beyazımsı gibidir. Boyu 120 santime kadar büyüyebilmektedir, yaprakları ise boyuna doğru yeşil, beyaz, yeşil, beyaz çizgilerden oluşur. Genellikle 3-4 parçalıdır, alt yaprakları saplıdır, üst yaprakları ise sapsız'dır. Tüm görünüşü genel olarak çok dağınık bir bitkidir, üst çiçekleri sarısı gibi bir renktedir, çiçek görünüşleri ise hepsi birlikte bir çanağı andırmaktadır. Kendine has çok değişik aromalı bir kokusu vardır. İçindeki vitaminler açısından da çok zengin bir bitki türüdür. İçerisinde bol miktarda magnezyum, kalsiyum, demir olduğu gibi özellikle A ve C vitaminleri açısından da çok dolgundur. Bu özellikleri ile asla evimizden eksik etmememiz gereken bir bitki haline gelmektedir. Kişileri hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor, kalsiyum olduğu için de kemik erimesini daha aza indiriyor. Özellikle, düşük kalorili ve bol lifli bir bitki olmasından dolayı da diyet listelerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Dereotu genellikle taze olarak tüketilir.

Dereotu besin değerleri açısından da çok zengindir. Sadece bir avuç kadar dereotunun içinde, vücudumuzun günlük ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak kadar vitamin bulunmaktadır. Günlük; C vitamini ihtiyacının %40'ını, A vitamini ihtiyacının %43'ünü, Manganez ihtiyacının %18'ini, Bakır ihtiyacının %2'sini, Riboflavin ihtiyacının %5'ini, Niasin ihtiyacının %2'sini, Çinko ihtiyacının %2'sini, Potasyum ihtiyacının %6'sını, Folat ihtiyacının %11'ini, Fosfor ihtiyacının %2'sini, Kalsiyum ihtiyacının %62'sını, Magnezyum ihtiyacının %4'ünü, Demir ihtiyacının %10'unu ve B 6 vitaminin ihtiyacının da %3'ünü karşılar.


Dereotunun Faydaları Nelerdir?

 • Bizleri çok rahatsız eden, tüm organlarımıza zarar veren, gaz oluşumunu önler.
 • Kanserle savaşmaya karşı, çok iyi bir antioksidan' dır.
 • Sakinleştirici bir özelliği olduğu için hem ağrı ve krampları önler hem de rahat uyumamızı sağlar.
 • Müthiş bir idrar söktürücüdür, böylelikle özellikle zararlı toksinleri vücudumuzdan bir an önce atmamıza yardımcı olur.
 • Hormonlardaki bozukluğu düzenlediği için, âdet kanamalarının da düzenini sağlamış olur.
 • Kalsiyum içerdiği için, diş ve kemik sağlığımızda büyük rol oynar. Birçok kişide görülebilen kemik erimesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmamızı da aza indirmiş olur.
 • Hapşırma, öksürme ve alerjik rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Metabolizmayı düzenlediği için, zayıflamamıza da yardımcı olur.
 • Gaz olayını ortadan kaldırdığı için, hıçkırıkla karşılaşmayız, olur da hıçkırıkla karşılaşırsak onun da önüne geçer.
 • Emzikli anneler düzenli olarak yediğinde süt miktarlarında artış olduğu görülmüştür.
 • Göz rahatsızlıklarının da önüne geçer.
 • İştahsız olan kişilerde, iştah açıcı olarak da kullanılır.

Dereotunun Kullanıldığı Yerler


Dereotu, öncelikle genellikle taze olarak tüketilir. Salatalara ve bazı yemeklere ilave edilir. Bazı poğaça, simit ve böreklerde de kullanılır. Tohumları baharat olarak da kullanılır. Hoş aromasından ve vitaminlerinden dolayı, yağı çıkartılarak bazı naturel olan ilaçlarda kullanılır. Ayrıca esansı da çıkartılır ve aşırı cinsel arzuları önlemede, iktidarsızlıkta, baş dönmesinde, mide bulantısı olanlarda kısacası hava değişimlerinden etkilenen kişilerde de kullanılır. Dereotu tohumları kurutularak da bazı yemeklerde aroma olarak kullanılır, ayrıca kurutulmuş dereotunun tohumları bitki çayı olarak da tüketilebilir.

Dereotu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dereotu Faydaları Nelerdir?

Dereotu Faydaları Nelerdir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Dereotu Tohumu Türleri ve Özellikleri

Dereotu Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Dereotu Nasıl Ekilir?

Dereotu Nasıl Ekilir?

Dereotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Dereotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotunun Faydaları Nelerdir?